Tööstusuudised: Idee: TalTechi Iseauto sobiks lennujaamadesse

21.02.2019

Äripäev

TalTech esitles veebruari alguses Brüsselis Eesti esinduses Euroopa Komisjoni ja Parlamendi liikmetele ning tööstuse esindajatele TalTechi Iseautot. Kuulajad leidsid, et Iseauto sobiks näiteks Euroopa suurlennujaamadesse.

Vaid aastaga TalTechi ja Silberauto koostöös valmis ehitatud Iseauto on Brüsselis juba äratanud tähelepanu kui omanäoline ja uuenduslik autonoomne sõiduk, mis suudab opereerida ka talvistes tingimustes, teatas ülikool.

5. ja 6. veebruaril toimunud kõrgetasemelisel konverentsil EU Industry Days, mille avas Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, jäi eestlaste Iseauto silma paljudele tipptöösturitele ning Euroopa Liidu otsustajatele.

Iseauto projektijuhi ning TalTechi inseneriteadlase Raivo Selli sõnul konverentsikülalised küll teadsid autonoomseid sõidukeid, kuid paljud nägid alles nüüd esimest korda päris isejuhtivat bussi.

“Enim on küsitud sõiduki parameetrite nagu liikumisulatuse, andurite, tehniliste lahenduste, küberturvalisuse ning autonoomsuse kohta. Külalistele avaldas muljet, et niivõrd väikeses riigis on valmis tehtud sedavõrd märkimisväärne seade, neid üllatas ka sõiduki valmimise kiirus - ideest teostuseni on kulunud vaid üks aasta. Tehti soovitusi osalemiseks erinevates Euroopa rahastusprogrammides, aga ka näiteks Iseauto rakendamiseks Euroopa suurlennujaamades nii siseruumides kui ka väljas ning suurtes tööstuspiirkondades inimeste ja kaubatranspordiks,” ütles vanemteadur Sell.

Järgmine samm uue Iseauto loomisel on täiustada ja arendada võimekust liiklemiseks koos teiste autode, jalgrataste ja inimestega linnaruumis. See tähendab ennekõike uuendusi tarkvaras.

TalTechi Iseauto esmaesitlust Brüsselis rahastab Euroopa Liit ASTRA programmist.

▲ TalTechi ja Silberauto koostöös valminud iseliikuv sõiduk Iseau

Copyright 2016 Meedius